UNIMA BURSA

Açılımı Fransızca 'Union International de la Marionette-Milletler Arası Kukla Birliği' olan UNIMA 1929 yılında Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da kurulmuştur. Kukla ve Gölge oyunu sanatlarıyla ilgilenen sanatçı, tasarımcı, araştırmacı, kukla yapımcısı, tanıtımcı vb. kişilerin üye olduğu uluslararası bir kuruluştur. Amacı kukla ve gölge oyunlarını araştırmak, tanıtmak, yaşatmak ve geliştirmek, bu sanatla uğraşan kişilerin bir araya gelmesini ve tanışmalarını sağlamak, bu sanatlar yoluyla dünya barışına hizmet etmektir. Dünyanın yüze yakın ülkesinde örgütlenen UNIMA'nın merkezi Fransa'nın Charleville Mezieres kentindedir.

Unesco desteğiyle Fransa Charleville Mezieres’te kurulmuş olan Unima Milletlararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği ‘nin Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz ile özdeşleşmiş kentimiz Bursa’ya kazandırılması ilk olarak 02.Ocak1997’de Ticaret Borsa’sının desteğiyle uzun çarşıda bulunan Ticaret Borsası işhanında gerçekleşmişti. Daha sonra bilindiği üzere Unima Bursa şubesi kurucusu ve yaratıcısı bu sanata yıllarını vermiş Şinasi Çelikkol olan Karagöz evinde 09 Eylül 1997- 15 kasım 2006 tarihleri arasında 9 yıl emek ve hizmet verdi. Karagöz evinde konuyla ilgili sergilerimiz, yaptığımız eğitim seminerleri, festivaller, gerekse senede 170 ‘e çıkardığımız Karagöz Gösterilerimizle ortalama 8500 yerli ve yabancı seyirciye ulaştık. 26 yabancı turist seyahat kitabına Karagöz’ü ve evinin adını yazdırdık.
İlk açılışımızda bize binasında yer tahsis eden Ticaret Borsası, Karagöz evinden çıkarılmamızdan sonra da bize destek vererek Unima Bursa Şubesine Ticaret Borsası İşhanında büro vermiştir. Kendilerine teşekkürü borç biliriz.

Her sene olduğu gibi, bu senede Unima Bursa şubesi olarak gerçekten alanında uzmanlaşmış Ustaların katılımıyla düzenlenecek Karagöz Eğitim Semineri, Karagöz günleri ve Unima Dünya Yıllık Kukla Festivalleri Takvimine her yıl kasımın 2.haftasında düzenlendiği belirtilen Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları festivalinin sürdürülmesi için gayret gösterecektir.
Bize destek vererek sanat galerisi salonunu açan, Bursalıların vazgeçilmez durak yeri Mahfel ‘de Karagöz gösterilerimiz düzenli olarak her Perşembe 20:00’de ve her Cumartesi saat 13:00 te üyelerimiz tarafından sunulmaktadır.Ayrıca Şinasi Çelikkol son zamanda Karagöz evinde tekrar çarşamba ve cumartesi günleri saat 11:00'de gösterilerine başlamıştır. Unima Bursa şubesi sanatçıları şehrimizin farklı yerlerinde ki salonlarda haftalık düzenli ve özel gösteriler yapmaktadır.

Karagöz Halk kültürüdür, Karagöz Sanatçıları halkın içinden çıkar. Şehrimizle özdeşleşmiş bu geleneksel sanatımızı yaşatma uğruna yıllardır yaptığımız gibi bundan sonraki mücadelemizde de resmi kuruluşların ve halkın desteğini bekliyoruz.
Her Yıl Kasım Ayında Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivalinde Buluşalım..!

Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunu Festivali her yıl Türkiye''den ve dünyanın çeşitli yerlerinden Kukla ve Gölge Oyunu ustalarını Bursa''da bir araya getiriyor...Ilk olarak kasım 1993''te R.Sinasi Celikkol önderliğinde bir grup gönüllü tarafından kurulan müteşebbis heyetle başlatılan festival günümüzde Unima Bursa Şubesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile her sene kasım ayında gerceklesiyor. Gelecek kasım ayında gerceklesecek Karagoz festivaline sizleri de bekliyoruz.

Unima Bursa Şubesi

Uzun Çarşı Borsa Sok. Borsa İşhanı-No:1/21 Osmangazi BURSA
Telefon:+90 (0224) 221 87 27 Faks:+90 (0224) 220 53 50
Kütük no: 16-24-008
e-posta: unima@unimabursa.org
UNIMA MERKEZ (Fransa) UNIMA TÜRKİYE UNIMA İstanbul
ie tasarım