15.KARAGÖZ FESTİVALİNİ GERİDE BIRAKTIK
Tarih: 2013-11-25


15.KARAGÖZ FESTİVALİ


15. Uluslararası Bursa Karagöz, Kukla ve Gölge Oyunları Festivali , Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı, ve Unima işbirliği ile 11 – 16 Kasım 2013 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşti. Eski coşkusundan çıok uzakta olan etkinlikte , sahne yerleri ve şehir dışında kalınan otel festivale katılanların zorluk çekmesine ve eleştirilere neden oldu.


Festivale yerli grupların yanısıra, Tataristan, Başkurdistan Cumhuriyeti, İspanya, İran, Bulgaristan, Yunanistan ve Moldova'dan gelen ekiplerde katıldı.


Festival kapsamında, UNIMA Genel Sekreteri Jacques Trudeau da Bursa'ya geldi ve UNIMA'nın amaç ve çalışmalarıyla ilgili konferansa katıldı.


FESTİVAL NASIL BAŞLADI?
Uluslararası Bursa Karagöz Festivali, Bursa Kökenli Karagöz ve Hacivat tiplemeleri ile ulusal kimlik kazanan; Anadolu köy seyirlik geleneğinde ve Türk Tiyatro tarihinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan gölge oyunu geleneğini canlandırabilmek ve geliştirebilmek amacıyla, ilk kez 1993 yılında gerçekleştirildi. Daha ilk yılında ulusal ve uluslararası alanda tanınan birçok gölge oyunu, kukla ve geleneksel tiyatro ustasının katılımı ile gerçekleşen festival, uluslararası çevrelerde büyük beğeni ile karşılanarak, haklı bir saygınlık kazandı.


Karagöz Festivali ilk olarak Şinasi Çelikkol başkanlığında kurulan bir müteşebbis heyetle başladı ve takip eden yıllarda kurulan Unima Bursa Şubesinin gayretleriyle devam etti ve gelenekselleşti. Şinasi Çelikkol önderliğinde,  Unima Bursa şubesi organizasyonuyla 10 yılı geride bırakan festival Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın ve Belediyeninde destek vermesiyle devam ediyor.


Ülkemizin konusunda en gelişmiş organizasyonu olan festival , ulusal ve uluslararası alanda tanınan bir çok gölge oyunu, kukla ve geleneksel tiyatro ustasını bir araya getirdi.


  

Uzun Çarşı Borsa Sok. Borsa İşhanı-No:1/21 Osmangazi BURSA
Telefon:+90 (0224) 221 87 27 Faks:+90 (0224) 220 53 50
Kütük no: 16-24-008
e-posta: unima@unimabursa.org
UNIMA MERKEZ (Fransa) UNIMA TÜRKİYE UNIMA İstanbul
ie tasarım